zapraszamy do sklepu wasserman.pl
duobandery

Radiotelefon, duobander, krótkofalówka – po co to komu?

Mamy rok 2016, telefony komórkowe już dawno nie służą tylko do dzwonienia. Ba, nawet pisanie SMS-ów już mało komu wystarczy. Internet, gry, aplikacje, nawigacje, mapy czy różnego rodzaju wirtualne narzędzie to tylko garść możliwości, jakie oferują nam inteligentne telefony. A zatem po co komu tradycyjne urządzenia do komunikacji radiowej, czyli krótkofalówki?

Przede wszystkim przydają się one wszystkim tym, którzy wiedzą, że w wielu sytuacjach nie mogą liczyć na zasięg operatorów komórkowych, ze względu choćby na braki w odpowiedniej infrastrukturze. Radiotelefony, ponieważ łączą się bezpośrednio ze sobą, nie są narażone na takie niedogodności. W ich przypadku należy jedynie  zadbać o to, żeby duobandery, które chcemy ze sobą skomunikować, znajdowały się w określonej w specyfikacji technicznej odległości, czyli zasięgu działania urządzeń. A zatem do ludzi, którzy mogą skorzystać na posiadaniu krótkofalówek będą amatorzy grzybobrania, miłośnicy wędrówek dzikimi szlakami, zorganizowanych wycieczek pieszych lub samochodowych (kiedy na przykład jedziemy większą grupą, w dwóch samochodach, można w ten sposób na bieżąco koordynować jazdę).

baofeng

Wśród użytkowników krótkofalówek można też wymienić grupy ludzi, którzy korzystają z nich w ramach pełnienia swoich obowiązków zawodowych. Są to, oprócz państwowych służb mundurowych, takich jak chociażby policja, osoby, które, żeby efektywnie wykonywać swoją pracę muszą pozostawać w kontakcie z innymi, a z jakichś względów telefony komórkowe nie zdają egzaminu. O kim w takim razie mowa? Między innymi o leśnikach, ochroniarzach czy pracownikach dużych powierzchni przemysłowych i magazynowych. Dodatkowo, za komunikowanie się za pośrednictwem radiotelefonów nie są pobierane żadne opłaty, nie licząc rzecz jasna inwestycji w odpowiedni sprzęt oraz ładowanie akumulatorów co jakiś czas.

Co oferują producenci krótkofalówek? Najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami typu duobander, czyli takimi, które pracują jednocześnie w zakresie pasm 2m i 70 cm. Mówiąc jeszcze prościej, pasmo 2m obejmuje łączność w ramach fal metrowych, czyli VHF. Natomiast pasmo 70 cm zawiera się w falach decymetrowych, zwanych ultrakrótkimi, które oznaczane są jako UHF. Jeśli spotkamy się z określeniem urządzenia jako transceivera, oznacza to, że taka krótkofalówka jest w stanie pracować w trybie odbiornika i nadajnika. Jako nadajnik operuje właśnie w pasmach 70cm / 2m, natomiast jeśli chodzi o odbiór, możemy zwykle liczyć na odbiór radia FM w określonym zakresie częstotliwości fal.

Poszukiwane w krótkofalówkach opcje dotyczą między innymi możliwości  czy funkcji VOX, która oznacza automatyczne przełączenie się urządzenia w tryb nadawania. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem uruchamiać nadawania specjalnym przyciskiem. Przydatnym udogodnieniem są także wbudowane latarki i czytelne wyświetlacze.

Doskonały wybór duobanderów w korzystnych cenach, od producentów takich jak Intek czy Baofeng, można znaleźć w sklepie Wasserman.pl.

 

sprawdź także inne posty

Jesteś głodny nowości?